KURBAN BİLİNCİNDEN ÖZGÜRLEŞMEK

KURBAN BİLİNCİNDEN ÖZGÜRLEŞMEK

 

Öncelikle bilmeliyiz ki hepimizin içinde kuvvetli bir yaratma gücü var. Şimdikiye kadar yaşadığımız her şey kendi bilinçli olarak veya bilinçsiz olarak düşündüğümüz, hissettiğimiz veya inandığımız şeylerin birer sonucu. Bunu bilmek kendi hayatının sorumluluğunu ve kişisel gücü ele almak ile eş anlamlıdır.

Yaşamın sorumluluğunu eline almak yıllarca kurban bilinciyle yaşamış olan insanlık için zor olabilir. Suçu başkalarına, dünyaya, koşullara atarak işin içinden çıkabiliriz. Bu çok daha kolay gelir ama maalesef bunun sonu çıkmaz sokaktır. Bu şekilde hayatımızdaki ilişkileri, durumları veya herhangi bir şeyi değiştiremeyiz. Hatta suçlamak durumları zamanla içinden çıkılamaz bir hale sokar.

Başımıza gelen her şey de bunu neden yaşıyorum? Şu an bu durumdan öğrenmem gereken ne var? diye sorarsak ve anlamaya çalışırsak bir daha o olayın başımıza gelme ihtimali azalır, gelse bile bizi aynı şekilde etkilemez ve hayatımızın akışını bozamaz. İşte bu sorumluluğu ele alıp ‘’benim bu durumda üstüme düşen ne? ‘’diye sormalı kendi içimizi düzenleme yoluna gitmeliyiz. . Böylece yaşanan her gün bir öğrenme ve gelişme süreci olmaya başlar bizim için. Bununla birlikte içimizdeki iyileştirme dış koşullarımıza yansıyacak ve sıkıntı yaşadığımız konularda mutlaka değişimler, düzelmeler olacaktır.

Sorumluluk almak demek kendini suçlamak ile karıştırılmasın. Her ne kadar başlarını suçlamanın bize hiçbir faydası olmayacağı gibi kendimizi suçlamakta bize hiç bir şey kazandırmaz aksine daha çok kısırdöngüne sokar hayatımızı.

Tabii tüm bunların geçmiş yaşamlarla da oldukça yakından ilgilisi var. Şimdiki hayatında gücünü eline almaktan kaçınan kurban bilinciyle sürekli etrafındaki durum ve olayları suçlayan kişilerin geçmiş hayatlarına baktığımda yine kendileri bir şekilde kurban ettiklerini görüyorum. Oradaki enerjinin mutlaka çözümlenmesi ve dönüştürülmesi gerekiyor. Böylelikle dönüşen enerji ve kazanılan farkındalık yoluyla kişi şimdiki hayatında iş, ilişki, bereket ve daha birçok konuda oldukça etkili sonuçlar alınabiliyor.

Yaşadığımız her şeyin bilinçaltı veya bilinçli olarak hayatımıza aldığımızı bilirsek ve içimize dönüp onu değiştirme yoluna girersek hem hayatımızın direksiyonu başkalarının elinden alırız hem de içimizdeki özümüzün aslında ne kadar güçlü olduğunu tekrardan hatırlayabiliriz.

Sevgiyle

Elif TATLICI

Leave a Comment